Gory Karkonosze

Mapa Černý Důl

Černý Důl

Cerny Dul (Czarna Dolina) leży na wysokości 684m npm. i pierwotnie była to osada górnicza rozpościerająca sięw dolinie potoka Cista(Czysta) u podnóża Karkonoszy. Nazwa powstała prawdopodobnie dzięki położeniu wśród czarnych gęstych lasów. Do Czarnej Doliny przynależą osady Cista v Krkonosich i Fort. Czarna Dolina to idealna baza wypadowa dla wycieczek na Czarną (Cerna) i Lisią (Lisci) górę oraz do Jańskich Łaźni (Janske Lazne). Atrakcyjny region wschodnich Karkonoszy umożliwia spełnienie zainteresowań i potrzeb turystów, zwolenników sportów zimowych i miłośników letniego wypoczynku nad wodą. W Czarnej Dolinie możecie korzystać kortów tenisowych, sali gimnastycznej, kręgielni lub z jazdy konnej.

Cerny Dul - historia

Powstanie Czarnej Doliny jest związane z wydobyciem rudy w Karkonoszach, prawdopodobnie od roku 1383. W 1533 roku włości te uzyskał Krzysztof z gengorfa, który rzrealizował swoje wielkie plany dotyczące wydobycia złota, srebra i rudy żelaza w Karkonoszach. W 1564 roku Czarna Dolina uzyskała prawa swobodnego górniczego miasta. Wydobycie wymienionych rud zaczęło upadać w przeciągu XVII wieku a w1817 roku wydobycie zostało całkowicie zakończone. W XVIII wieku zaczęto w okolicy wydobyciem kamienia wapeinnego, które trwa do dziś. Kamień wapienny był wykorzystany podczas budowy twierdzy wojennej w Jozefowie. Kamień wapienny jest transportowany z Czarnej Doliny do Kuńczyc(Kuncice), gdzie podlega obróbce, w specjalnych wagonach kolejką linową o długości 9 km.

Cerny Dul – magnez turystyczny

Czarna Dolina (Cerny Dul) w przeciągu kilku ostatnich lat doznała dynamiczny rozwój ruchu tirystycznego. Kilkuletnie przygotowania przyniosły w tym roku konkretny efekt. W obecnym sezonie zimowym nastąpiła zasadnicza zmiana jakości jazdy na nartach w ośrodkach narciarskich porównywalna z poziomem alpejskich nartostrad, aby zapewnić i spełnić oczekiwania narciarzy wszystkich kategorii wiekowych. Oprócz miniskiparku przeznaczonego dla dzieci z wyciągami Veronika I i II, Hrbitak I i II., pamiętali tutaj również o wymogach zaawansowanych narciarzy, dla których jest przeznaczony areał narciarski Saxner, w którym znajduje się wyciąg dziecięcey, wyciąg U lomu, na narciarzy czeka również trzy-krzesełkowa kolejka linowa o długości 1100 m i przepustowości 1800 os./godz. Oraz podwójny orczyk do schroniska Bonischovy boudy (BB) o długości 600 m i przepustowości 1100 osób i wyciąg Skalka. W dolnej części ośrodka znajduje się wyciąg VERONIKA III - długość 300 m, przepustowość 700 osób - dla początkujących narciarzy oraz wyciąg „Rosnicka“ i „Krtecek“ dla dzieci. W ramach zabezpieczenia dostatecznej pokrywy śniegu jest zapewnione sztuczne naśnieżanie w całym areale.

Udogodnieniem dla narciarzy są znajdujące się tuż przy wyciągach kioski, bary i restauracje szybkiej obsługi oraz bezpłatn węzeł socjalny(WC). W ośrodku narciarskim Skipark Czarna Dolina (Cerny Dul) panuje charakterystyczna romantyczna atmosfera, spokojne środowisko o wysokim poziomie terenów dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów, ale także dla początkujących i dzieci. Ciekawy region wschodnich Karkonoszy z widniejącą w pobliżu Czarną górą zapewnia spełnienie wymogów i zainteresowań dla turystów, rowerzystów i miłośników odpoczynku nad wodą.

Černý Důl

 

Nowości z Karkonoszy

Chcesz mieć regularne informacje na temat wydarzeń w Karkonoszach na e-mail?

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w Karkonoszach

Kompletna oferta zakwaterowania

Wellness hotel SVORNOST,

Harrachov

Wellness hotel SVORNOST

1 190 CZK

Chata NA SPICI,

Benecko

Chata NA SPICI

1 680 CZK

Pensjonat BORUVKA,

Szpindlerowy Młyn

Pensjonat BORUVKA

500 CZK

Interhotel MONTANA,

Szpindlerowy Młyn

Interhotel MONTANA

1 290 CZK

Wellness Hotel ASTRA,

Szpindlerowy Młyn

Wellness Hotel ASTRA

1 150 CZK

Hotel SPINDLEROVA BOUDA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel SPINDLEROVA BOUDA

1 150 CZK

Hotel sanatoryjny TERRA Superior,

Janské Lázně

Hotel sanatoryjny TERRA Superior

1 550 CZK

Hotel OLYMPIE,

Szpindlerowy Młyn

Hotel OLYMPIE

1 145 CZK

Hotel PYTLOUN,

Harrachov

Hotel PYTLOUN

780 CZK

OREA Vital Hotel SKLAR,

Harrachov

OREA Vital Hotel SKLAR

1 725 CZK

Pinia Hotel & Resort,

Szpindlerowy Młyn

Pinia Hotel & Resort

1 450 CZK

Pensjonat ALENKA,

Szpindlerowy Młyn

Pensjonat ALENKA

1 400 CZK

Apartamenty ALICE,

Harrachov

Apartamenty ALICE

500 CZK

Hotel DIANA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel DIANA

920 CZK

Pensjonat FAMILIA,

Harrachov

Pensjonat FAMILIA

520 CZK

Hotel HORIZONT,

Pec pod Sněžkou

Hotel HORIZONT

1 725 CZK

Hotel HARRACHOV INN,

Harrachov

Hotel HARRACHOV INN

810 CZK

Hotel  AQUA PARK,

Szpindlerowy Młyn

Hotel AQUA PARK

2 400 CZK

Hotel ALFONSKA,

Benecko

Hotel ALFONSKA

690 CZK

Hotel Parkhotel HARRACHOV,

Harrachov

Hotel Parkhotel HARRACHOV

1 140 CZK

Hotel JOSEFOVA BOUDA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel JOSEFOVA BOUDA

1 620 CZK

HARRACHOVKA Hotel,

Harrachov

HARRACHOVKA Hotel

745 CZK

HARMONY Club Hotel,

Szpindlerowy Młyn

HARMONY Club Hotel

2 200 CZK

Hotel ESPRIT,

Szpindlerowy Młyn

Hotel ESPRIT

590 CZK

Hotel STUMPOVKA,

Rokytnice nad Jizerou

Hotel STUMPOVKA

1 900 CZK

Hotel PRAHA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel PRAHA

1 650 CZK

Hotel ZATISI,

Szpindlerowy Młyn

Hotel ZATISI

1 914 CZK

Hotel SKICENTRUM,

Harrachov

Hotel SKICENTRUM

995 CZK

Hotel START,

Szpindlerowy Młyn

Hotel START

1 880 CZK

Hotel LESANA,

Szpindlerowy Młyn

Hotel LESANA

1 000 CZK

 

Karkonosze

Pakiety za korzystne ceny

Kompletna oferta pakietov

 

Szukaj zakwaterowania

Pokaż PAKIETY SPECJALNE

 

Karkonosze 

Karkonosze są najwyższym masywem górskim w Czechach. Śneżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy i jednocześnie Czech. W sezonie zimowym Karkonosze są najczęściej wyszkiwanym regionem w Czechach. Szeroka oferta zakwaterowania w Karkonoszach: chaty, chałupy, hotele i pensjonaty. Karkonosze i zakwaterowanie w tych górach to dla wszystkich miłośników "białego szaleństwa" czyli wszelkich sportów nie tylko zimowych raj na ziemi, nie wspominając o tajemniczej niedotkniętej przez cywilizację przyrodę, którą można podziwiać w ramach aktywnego wypoczynku z rowerowego siodła, podczas pieszej turystyki lub zjadzu na nartach. Karkonosze oferuje wspaniałe warunki narciarskie od grudnia aż do kwietnia. Nartostrady znajdują się na wysokości od 700-1300 m npm. Serwis informacyjny Góry-Karkonosze.pl zawiera wszelkie informacje turystyczne potrzebne podczas odwiedzin Karkonoszy. 

 
HotelPension.cz Intours Wellness-Tip.cz