Gory Karkonosze
Na narty w czeskie Karkonosze

19.02.2008 Vrchlabí

Na narty w czeskie Karkonosze

  Karkonosze po czeskiej stronie to prawdziwa frajda dla amatorów zimowego wypoczynku, mniejsza dla wyczynowców, bo super trudnych tras tam niezbyt dużo.

  Ale i oni też pojeżdżą...
  Właśnie w Karkonoszach znajdują się najbardziej znane ośrodki narciarskie w Czechach, jak Pec pod Śnieżką, Cerna Hora - Janske Łaźnie, Szpindlerowy Młyn, Hrarrachov. Znakomicie przygotowane trasy zjazdowe, wieczorem oświetlone, w razie potrzeby dośnieżane, ale także tory saneczkowe i bobslejowe oraz snowtubing (zjazd... pontonem po śnieżnej rynnie). Standard hoteli i restauracji zachęcają do wyjazdu na narty do Czech.

  Harrachov
  ... znamy przede wszystkim z mamuciej skoczni i sukcesów Adama Małysza podczas Mistrzostw i Pucharu Świata, ale to także jeden z najprzyjemniejszych i najatrakcyjniejszych centrów narciarskich w Czechach, z dobrze przygotowanymi trasami, świetnie nadającymi się też do nauki jazdy na nartach.
  Jedno- i czteroosobowe wyciągi krzesełkowe mogą przewieść w ciągu godziny 4 450 narciarzy. A czeka na nich prawie 7 km naśnieżanych i oświetlonych wieczorem tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, ale głównie łatwych i średnio trudnych.


  Szpindlerowy Młyn
  ... to stolica narciarstwa zjazdowego w Czechach, zwana Val d`Isere Europy Środkowo-Wschodniej. Obejmuje dwa kompleksy narciarskie: Niedźwiedź i Święty Piotr. To łącznie 25 km tras narciarskich w 85 proc. sztucznie naśnieżanych i oświetlonych, czynnych do godz. 21.00.
  Jak już wjedziecie na Niedźwiedzia, możecie zjechać szlakiem czarnym o długości ponad 2 km, czerwonym - prawie 3,5 km lub niebieskim (dla początkujących) około 4,5 km. Jeśli tu komuś się znudzi, może bezpłatnie przejechać (lub przejść - około 1,5 kilometra) do Świętego Piotra gdzie jest kilka tras zjazdowych o różnym stopniu trudności.
  Ale narty w Szpindlerowym Młynie to nie wszystko. Tu nie można się nudzić, bo na tych, którzy chcą choć trochę odpocząć od nart, czeka aquapark z trzema zjeżdżalniami, basenami i sauną, lodowisko, snowtubing, snow park, dyskoteka, kręgielnia, bilard oraz wiele innych atrakcji jak: paralotnie, quady, skutery śnieżne, konie, rafting.


  Pec
  ... niczym magnes każdego roku przyciąga tysiące narciarzy. To ośrodek narciarski położony pod samą Śnieżką, po czeskiej stronie, obejmujący także tereny narciarskie Velká i Pvrch. Śnieg utrzymuje się przez 5 - 6 miesięcy, wschodnie stoki są mocno nasłonecznione a klimat podobny jak na kręgu polarnym. To tu jest najdłuższa i najlepiej w całych Czechach oświetlona nartostrada. Narciarzy, w godz. od 8.00 do 17.00 bezpłatnie wożą skibusy na trasach: Pec - Trutnov, Lesovne - Javor, Javor - Lesovna, Hotel Horizont - Javor.
  Na Śnieżkę wjeżdża się kolejką krzesełkową albo jednym z 10 wyciągów. Narciarze mają dla siebie 12 tras zjazdowych (najdłuższa 1550 m) o różnicy poziomów od 60 do 317 m i różnym poziomie trudności. Najdłuższa trasa (niebieska) to Vysoki Svah, sztucznie naśnieżana na odcinku 3500 m, a jazda wieczorem na stoku Javora pozostawia niezapomniane wrażenie.
  Średniozaawansowani narciarze mają do wyboru 7 czerwonych tras - najciekawsza to Javor I ze sztucznym naśnieżaniem, wieczorem oświetlana. Na mniej zaawansowanych czekają cztery łatwe trasy, z których najdłuższa to Vysoki Svah o długości 950 m i różnicy wzniesień 152 m albo trasa Zahrádky I o długości 1020 m i różnicy 225 m, też wieczorem oświetlana. Dla początkujących przygotowano specjalne łąki do ćwiczeń oraz trasy przy wyciągach Klondike I, II i III.
  Karty magnetyczne ułatwiają korzystanie z różnych wyciągów.


  Janskie Łaźnie
  ... to brama do wschodnich Karkonoszy, położone na wysokości 500 - 1260 m n.p.m., należą do Skiarena Krkonos Region, uważane za jeden z największych obszarów narciarskich Republiki Czeskiej. Na nartach jeździ się na południowych i południowo-wschodnich zboczach Czarnej i sąsiedniej Jasnej Góry. Narciarze mają do dyspozycji 12 wyciągów narciarskich i 8-osobową kabinową kolejkę linową, jedyną tego typu w Czechach.
  Trasy zjazdowe (w sumie 12 km) należą do najdłuższych w Czechach, osiągają nawet 3 km długości.
  W całym regionie narciarze mogą wykorzystać wspólny skipas, a na turystów czekają prywatne pensjonaty z 3500 miejsc.
  W karkonoskich ośrodkach są szkółki narciarskie dla dorosłych i dzieci, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, skiservis, płatne i bezpłatne parkingi, kryte baseny i liczne puby ze znakomitym jedzeniem i oczywiście słynnym czeskim piwem, a narciarzy wożą skibusy wliczone w cenę skipasa.
  Karnety wykupujemy na miejscu; skipas na 7 dni kosztuje około 100 euro (3000 koron czeskich, czyli niespełna 400 zł); dla studentów i stałych klientów 50-złotowa zniżka.

  O dach nad głową nie ma się co martwić. W każdym z czeskich ośrodków w Karkonoszach możemy bez trudu zatrzymać się w prywatnym pensjonacie lub niezbyt drogim hoteliku; cena za jeden nocleg od osoby średnio od 40 do 100 zł.

  Tygodniowy pobyt w przyzwoitym hotelu - z dwoma posiłkami - śniadaniem i obiadokolacją kosztuje 700-1200 zł (od osoby).

  O szczegóły najlepiej przed wyjazdem popytać w którymś z biur podróży, poszperać w internecie albo rozejrzeć się już na miejscu. Na pewno coś się znajdzie. A jak w portfelu gotówki zbywa, to można sobie zafundować nawet apartament w luksusowym hotelu za 500 i więcej złotych. Za dobę...

  Maciej Kamiński

  wróć

   

  Nowości z Karkonoszy

  Chcesz mieć regularne informacje na temat wydarzeń w Karkonoszach na e-mail?

  Zakwaterowanie

  Zakwaterowanie w Karkonoszach

  Kompletna oferta zakwaterowania

  Wellness hotel SVORNOST,

  Harrachov

  Wellness hotel SVORNOST

  1 190 CZK

  Chata NA SPICI,

  Benecko

  Chata NA SPICI

  1 680 CZK

  Pensjonat BORUVKA,

  Szpindlerowy Młyn

  Pensjonat BORUVKA

  500 CZK

  Interhotel MONTANA,

  Szpindlerowy Młyn

  Interhotel MONTANA

  1 290 CZK

  Wellness Hotel ASTRA,

  Szpindlerowy Młyn

  Wellness Hotel ASTRA

  1 150 CZK

  Hotel SPINDLEROVA BOUDA,

  Szpindlerowy Młyn

  Hotel SPINDLEROVA BOUDA

  1 150 CZK

  Hotel sanatoryjny TERRA Superior,

  Janské Lázně

  Hotel sanatoryjny TERRA Superior

  1 550 CZK

  Hotel OLYMPIE,

  Szpindlerowy Młyn

  Hotel OLYMPIE

  1 145 CZK

  Hotel PYTLOUN,

  Harrachov

  Hotel PYTLOUN

  780 CZK

  OREA Vital Hotel SKLAR,

  Harrachov

  OREA Vital Hotel SKLAR

  1 725 CZK

  Pinia Hotel & Resort,

  Szpindlerowy Młyn

  Pinia Hotel & Resort

  1 450 CZK

  Pensjonat ALENKA,

  Szpindlerowy Młyn

  Pensjonat ALENKA

  1 400 CZK

  Sport hotel POMI,

  Harrachov

  Sport hotel POMI

  750 CZK

  Apartamenty ALICE,

  Harrachov

  Apartamenty ALICE

  500 CZK

  Hotel DIANA,

  Szpindlerowy Młyn

  Hotel DIANA

  920 CZK

  Pensjonat FAMILIA,

  Harrachov

  Pensjonat FAMILIA

  520 CZK

  Hotel HORIZONT,

  Pec pod Sněžkou

  Hotel HORIZONT

  1 725 CZK

  Hotel HARRACHOV INN,

  Harrachov

  Hotel HARRACHOV INN

  810 CZK

  Sporthotel BOHEMIA,

  Rokytnice nad Jizerou

  Sporthotel BOHEMIA

  1 000 CZK

  Hotel AQUA PARK,

  Szpindlerowy Młyn

  Hotel AQUA PARK

  2 400 CZK

  Hotel ALFONSKA,

  Benecko

  Hotel ALFONSKA

  690 CZK

  Hotel Parkhotel HARRACHOV,

  Harrachov

  Hotel Parkhotel HARRACHOV

  1 140 CZK

  Hotel JOSEFOVA BOUDA,

  Szpindlerowy Młyn

  Hotel JOSEFOVA BOUDA

  1 620 CZK

  HARRACHOVKA Hotel,

  Harrachov

  HARRACHOVKA Hotel

  745 CZK

  HARMONY Club Hotel,

  Szpindlerowy Młyn

  HARMONY Club Hotel

  2 200 CZK

  Hotel ESPRIT,

  Szpindlerowy Młyn

  Hotel ESPRIT

  590 CZK

  Hotel STUMPOVKA,

  Rokytnice nad Jizerou

  Hotel STUMPOVKA

  1 900 CZK

  Hotel PRAHA,

  Szpindlerowy Młyn

  Hotel PRAHA

  1 650 CZK

  Hotel ZATISI,

  Szpindlerowy Młyn

  Hotel ZATISI

  1 548 CZK

  Hotel SKICENTRUM,

  Harrachov

  Hotel SKICENTRUM

  995 CZK

   

  Karkonosze

  Pakiety za korzystne ceny

  Kompletna oferta pakietov

   

  Szukaj zakwaterowania

  Pokaż PAKIETY SPECJALNE

   

  Karkonosze 

  Karkonosze są najwyższym masywem górskim w Czechach. Śneżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy i jednocześnie Czech. W sezonie zimowym Karkonosze są najczęściej wyszkiwanym regionem w Czechach. Szeroka oferta zakwaterowania w Karkonoszach: chaty, chałupy, hotele i pensjonaty. Karkonosze i zakwaterowanie w tych górach to dla wszystkich miłośników "białego szaleństwa" czyli wszelkich sportów nie tylko zimowych raj na ziemi, nie wspominając o tajemniczej niedotkniętej przez cywilizację przyrodę, którą można podziwiać w ramach aktywnego wypoczynku z rowerowego siodła, podczas pieszej turystyki lub zjadzu na nartach. Karkonosze oferuje wspaniałe warunki narciarskie od grudnia aż do kwietnia. Nartostrady znajdują się na wysokości od 700-1300 m npm. Serwis informacyjny Góry-Karkonosze.pl zawiera wszelkie informacje turystyczne potrzebne podczas odwiedzin Karkonoszy. 

   
  HotelPension.cz Intours Wellness-Tip.cz